№638
Нотариус
Славко Попов
Обадете ни се: 032/26 26 77

Често задавани въпроси

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Така поднесената в тази страница информация не е изчерпателна, всеки конкретен казус изисква специално внимание и преценка. Консултирайте се с адвокат или с нотариус!


КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ, КОГАТО СЕ ЯВЯВАТЕ ПРЕД НОТАРИУС?

Пред нотариуса всички документи се представят в оригинал. Когато се явявате пред Нотариус за каквото и да било действие, задължително трябва да носите личната си карта или друг документ, доказващ самоличността Ви /СУМПС, паспорт/.

КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ДОГОВОРНА И ЗАКОННА ИПОТЕКА?

Законна ипотека може да бъде вписана само, ако са изпълнени следните условия:
  • Заемът/кредитът е за закупуване на имот.
  • Заемът/кредитът е равен или е по-малък от размера на продажната цена. Ако заемът е по-голям от продажната цена, трябва да бъде учредена договорна ипотека.
  • Заемът дължите или на вашия продавач, или на банка. Ако друго лице или небанкова финансова институция ви отпусне заем, за да закупите имот, трябва да бъде учредена договорна ипотека.
Договорната ипотека е договор във формата на нотариален акт и се подписва и от заемодателя /ипотекарния кредитор/, заемополучателя , собственика на имота /ипотекарния длъжник/, както и съдлъжници по договора, при наличие на такива. Нотариалните такси при законна ипотека са по-ниски от тези при договорна ипотека. Таксите за вписване на Агенцията по вписвания са еднакви и за двете ипотеки.

КАКВИ ДОКУМЕНТИ СА НЕОБХОДИМИ ПРИ РАЗПОРЕЖДАНЕ /ПРОДАЖБА, ДАРЕНИЕ, ЗАМЯНА И ДР./ С НЕДВИЖИМ ИМОТ?

Акотве, удостоверяващи правото на собственост за имотите, предмет на съответната сделка. Такива са Нотариални актове, Договори за доброволна делба, Решения на поземлените комисии за възстановяване правото на собственост върху земеделски земи, Договори за покупко-продажба на държавни и общински имоти, Вписани възлагателни постановления на съдебни изпълнители. Скици и схеми на недвижимите имоти, актуални към момента на извършване на сделката. Удостоверение за данъчна оценка, издадена от съответната община по местонахождение на имотите. При разпоредителна сделка /учредяване, продажба и др./ с права на строеж, освен посочените по-горе документи се изисква да се представят скица-виза, одобрени проекти, строителни разрешения и актове за степен на завършеност на строителството.

ИМОТЪТ, С КОЙТО СЕ РАЗПОРЕЖДАМ, Е МОЯ ЛИЧНА СОБСТВЕНОСТ. ЗАЩО СЪПРУГЪТ МИ ТРЯБВА ДА ПОДПИСВА ДЕКЛАРАЦИЯ?

Според разпоредбата на чл. 26 от СК, независимо, че имотът е лична собственост на единия от съпрузите (придобит е преди брака или безвъзмездно чрез дарение и др.), другият съпруг трябва да даде съгласие за разпореждане със семейното жилище, ако е такова или да декларира, че имотът не е семейно жилище, т.е. че имотът не се използва за задоволяване жилищните нужди на семейството.

КАКВИ СА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ФОРМАТА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА ПЪЛНОМОЩНО?

Упълномощаването за сделки за разпореждане/придобиване и ипотекиране на недвижим имот следва да се извърши задължително в писмена форма, упълномощителят е необходимо да положи подписа си под текста на пълномощното и да изпише саморъчно пълните си имена. Нотариусът удостоверява подписа на упълномощителя и съдържанието на документа. Задължително към пълномощното трябва да са приложени и нотариално заверени Декларация по чл.264, ал.1, ДОПК и Декларация по чл.25, ал. 8 от ЗННД от упълномощителя при разпоредителни сделки и ипотеки, а при придобиване на недвижими имоти и вещни права приобретателят /упълномощител/ подписва и заверява подписа си на декларация по чл.25 ал.8 от ЗННД . Пълномощното за продажба на имот е препоръчително до бъде изрично: подробно да е описан и индивидуализиран имота като местонахождение, адрес, местност, площ, граници, предназначение, начин на трайно ползване, прилежащи части - мазе или таван, идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж или от дворното място. Необходимо е да се уточни, дали упълномощеният има право да договаря условията по договора акт, дали има право да получи продажната цена, дали има право да договаря сам със себе си и т.н.

РЕГИСТРАЦИЯТА НА МПС Е НА МОЕ ИМЕ. НЕОБХОДИМО ЛИ Е СЪПРУГА/ТА ДА БЪДЕ СТРАНА ПО СДЕЛКАТА КАТО ПРОДАВАЧ?

Според Семейния кодекс всички възмездно придобити по време на брака, чрез заплащане на продажна цена, недвижими вещи и МПС са съпружеска общност, с изключение на случаите на приет режим на разделност между съпрузите. Така независимо, че МПС е регистрирано на името само на единия съпруг, по закон същото е собственост и на двамата съпрузи. Това правило следва да се има предвид и при съставяне на пълномощни за продажба на МПС. При това упълномощаване, упълномощителите наред с пълномощното следва да подпишат и да заверят нотариално подписите си на декларации по чл. Декларация по чл.264, ал.2 от ДОПК и Декларация по чл.25, ал. 8 от ЗННД

КАКВО Е НОТАРИАЛНА ЗАВЕРКА НА ПОДПИС?

Нотариусът удостоверява, че именно това лице, с тези лични данни, се е явило лично пред него и е подписало на документа. Лицето, което подписва документа трябва да се яви лично пред нотариуса и да представи свой валиден документ за самоличност. Ако документа се подписва от лице, което не владее говоримо български език: лицето трябва да бъде придружено от преводач, който прочита и превежда текста на документа и също се подписва, като декларира, че е превел вярно и точно текста. Подписът на преводача е необходим, независимо дали документът е двуезичен. Таксата за нотариалната заверка на подпис на документ без материален интерес се изчислява по точка 5 от тарифата; за документ с материален интерес се изчислява по точка 9 или 10 от тарифата или по точка 12 от тарифата (за едностранни изявления- например разписки, молби за заличаване на ипотеки, записи на заповед).

УПЪЛНОМОЩАВАНЕ ОТ ЛИЦА В ЧУЖБИНА.

Нотариалните удостоверявания в чужбина може да стане по два начина: Първият е да заверите документите в българското консулство в страната Ви на пребиваване. Консулът изпълнява ролята на нотариус и при него важат същите правила като за заверки при български нотариус. Ако това ви е невъзможно, следва да заверите документа пред съответния нотариус в съответната страна. На заверката на нотариуса трябва да е отбелязана датата, на която е заверен документа и дали е заверен подпис или съдържание или и двете. Ако страната е членка на Хагската конвенция, след заверката на нотариуса се поставя АПОСТИЛ. Апостилът за заверен от чужд нотариус документ не може да бъде поставен в България. След нотариалната заверка и поставянето на апостила следва да изпратите документите в оригинал в България, където се превеждат. Ако страната не е членка на Хагската конвенция заверката се извършва съгласно Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа. Първо се заверява от нотариуса в чужбина, след което се слага печат от надлежния отговорен орган в тази страна (например Министерство на Вътрешните Работи или Министерство на правосъдието). Следва заверка от българското консулство в тази страна. След тази заверка документът се изпраща в оригинал в България, където се превежда и се слага печат на Министерство на Външните Работи, отдел „Консулски”.